Διαθεματική εργασία Φιλολόγου-Θεολόγου με θεατρικό δρώμενο από τους μαθητές της Β Γυμνασίου. Θέμα: «Το Χριστόψωμο», του Αλ. Παπαδιαμάντη

Το Δεκέμβριο του 2012 οι μαθητές της Β Γυμνασίου προετοίμασαν και παρουσίασαν στην τάξη τους δραματοποιημένο το διήγημα του Αλ. Παπαδιαμάντη «Το Χριστόψωμο». Επεξεργασία του κειμένου από άποψη φιλολογική και θεολογική προηγήθηκε επί σειρά μαθημάτων από τη φιλόλογο Μ. Αμοιρίδου και το θεολόγο Στ. Βαχάρογλου αντίστοιχα. Η εργασία της διαθεματικής ανάλυσης και δραματοποίησης του κειμένου υποβλήθηκε στο Υπουργείο Παιδείας, στο τέλος του 2012, στα πλαίσια του Διαγωνισμού για την «Αριστεία και Καινοτομία στην Εκπαίδευση» και έλαβε πολύ καλή βαθμολογία και κριτική από τους αρμόδιους βαθμολογητές του Υπουργείου Παιδείας.