Βαχάρογλου Ευστράτιος, Καθηγητής Θεολογίας

Είμαι καθηγητής Θεολογίας στο Γυμνάσιο Κεφάλου στην Κω. Τελείωσα τις βασικές σπουδές μου στη Θεολογική Σχολή στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης όπου και συνέχισα μεταπτυχιακές σπουδές. Το διδακτορικό μου ολοκληρώθηκε το 2004 και αφορά την Ιστορία της Εκπαίδευσης. Το 2009 κυκλοφόρησε το βιβλίο μου με τίτλο: Η Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση στην ευρύτερη περιοχή της Θεσσαλονίκης από το 1850 έως το 1912: (σχολεία, μαθητές-μαθήτριες, εκπαιδευτικοί). Ο ρόλος της Εκκλησίας και των Ελληνικών Κοινοτήτων στη διαμόρφωση και εξέλιξη του εκπαιδευτικού δικτύου, Ιστορικό Αρχείο Νεοελληνικής Εκπαίδευσης (Ι.Α.Ν.Ε.) αρ. 14, εκδοτικός οίκος αδελφών Κυριακίδη, Θεσσαλονίκη 2009. Από το ακαδημαϊκό έτος 2008-2009 είμαι Υπότροφος επί τιμή του Κρατικού Ιδρύματος Υποτροφιών (ΙΚΥ) για μεταδιδακτορική έρευνα στην Ελλάδα με θέμα: «Η Ηθική (θεωρητική και πρακτική) κατά το 18ο και 19ο αιώνα στα ελληνικά σχολεία: Διδακτικά εγχειρίδια, κανόνες σχολικής ζωής και συμπεριφοράς, σύστημα αξιών».