Διακοδημητρίου Κοκώνα, Καθηγήτρια Αγγλικής Φιλολογίας

Είμαι η Κοκώνα Διακοδημητρίου. Γεννήθηκα στην Κω και μεγάλωσα στη Νέα Υόρκη. Κατέχω μεταπτυχιακό στην Αγγλική φιλολογία. Είμαι παντρεμένη και έχω δύο παιδιά που βρίσκονται στην εφηβεία.

Είμαι πολύ χαρούμενη που διδάσκω στο Γυμνάσιο Κεφάλου. Οι συνάδελφοί μου εδώ είναι πολύ ενδιαφέροντες και συνεργάσιμοι. Αν και κατάγονται από διαφορετικά μέρη της Ελλάδας, είμαστε μαζί για πολλά χρόνια και έχουμε γίνει καλοί φίλοι. Το Γυμνάσιο μας εξελίσσεται συνεχώς ώστε να συμβαδίζει με τις απαιτήσεις της σύγχρονης εποχής. Απολαμβάνω να ζω και να δισάσκω στην ίδια περιοχή, και να μαθαίνω για τις ζωές των μαθητών μου εκτός του σχολείου, επειδή με βοηθάει στην καλύτερη κατανόηση τους, πράγμα που κάνει τη διδασκαλία ευκολότερη. Μου αρέσει να ταξιδεύω στην Ευρώπη και να εμπλουτίζω τις γνώσεις μου σχετικά με τους ανθρώπους και τα έθιμά τους.